Вітаю Вас, Гість
Головна » 2019 » Червень » 11 » Віра Стецько. Таїна Пінзеля
17:55
Віра Стецько. Таїна Пінзеля

 Українським Мікеланджело називають галицького скульптора XVIII ст. Іоана Георгія Пінзеля. Він підписував свої різьблені шедеври просто: «майстер Пінзель». Досі невідомо, чи справді скульптора звали Іоанн Георг, звідки він приїхав на Галичину, коли народився і помер. Точно відомо одне: талант майстра розкрився на території сучасної Західної України при заступництві та фінансовій підтримці графа Миколи Потоцького. У 1740-х роках Пінзель приїхав у місто Бучач і лишився жити при дворі графа. На той момент він був уже сформованим митцем у віці тридцяти чи сорока років. Що він робив у першій половині життя — суцільна загадка.

В Україні творчість Пінзеля була забута майже на триста років, а в Європі він донедавна не був відомий взагалі.

Велику роботу із збереження культурної спадщини Пінзеля зробив покійний директор Львівської галереї мистецтв Борис Возницький.

П’ятдесят років поспіль Борис Возницький досліджував та рятував творіння феноменального скульптора, створив та відкрив його музей. «Я все життя живу Пінзелем, - зізнавався він. – І моя мрія, щоб про нього знали в різних країнах світу. Сподіваюся, що це станеться. Адже про Мікеланджело ми всі знаємо, а про Пінзеля – ні. Хоча талант цього скульптора є не меншим. Твори цього майстра стали унікальним явищем пізнього бароко не лише в Україні , а й у Європі. Він створив неповторний за своєю експресивністю стиль, якому судилося дати початок цілій школі послідовників, твори якого дійшли донині. Він сьогодні вважається чи не найзагадковішою особистістю нашого мистецтва».

 

Усе змінила виставка митця у Луврі, що пройшла 2012 року. Тоді в Парижі показали 27 експонатів з колекції музея Пінзеля у Львові та інших вітчизняних інституцій. За три місяці дерев'яні скульптури побачили близько мільйона людей. «У французької делегації був шок, коли вона вперше побачила Пінзеля», - розповів під час відкриття куратор виставки, зберігач відділу скульптури Лувру Гійом Шерф.

Для цієї експозиції у Луврі підібрали місце з виходом на знамениту піраміду – приміщення де-ла-Шапель, зал колишньої каплиці. «Коли побачили божественні скульптури Пінзеля, відразу вирішили, що у Франції вони повинні стояти у намолених стінах, - сказав Шерф. – Цей зал колись був капличкою королівського палацу. Тут складали присягу французькі королі. Це самісіньке серце Лувру». Спеціально для Пінзеля у Луврі розсунули стіну і відкрили вікно, яке зазвичай завішане. «Не хотілося у цьому залі бачити штучне світло – додав куратор виставки. Святі Пінзеля повинні бачити небо...»

Скульптури українського митця вразили найвибагливіших поціновувачів світового мистецтва.

Пропонуємо до вашої уваги мистецький альбом – «Таїна Пінзеля» Віри Стецько.

А Хамедюк

Категорія: Прочитайте книги | Переглядів: 15 | Додав: art | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]