Семен Скляренко
створив свій роман наприкінці п’ятдесятих років, коли сюжети з історії не були особливо популярними в українській літературі. У
«Святославі»
з глибокою достовірністю змальовано побут і звичаї наших далеких пращурів. Поряд з постатями князя Святослава і княгині Ольги читач побачить на сторінках роману воїнів Русі і воєвод, простих людей – селянина Микулу і його дочку Малушу, яку так палко кохав князь Святослав, візантійських імператорів і василевсів інших земель.Події, відтворені в романі, виходять за хронологічні рамки князювання Святослава.
Твір складається з двох книг. У першій –
«Княгиня і рабиня»
- йдеться про часи, коли на київському престолі перебувала Ольга, розповідається про її державну і дипломатичну діяльність. У другій книзі –
«Над морем
Руським»
- автор описує походи Святослава в Болгарію, змальовує війну Київської Русі з Візантійською імперією, відтворює трагічну картину загибелі київського князя на порогах і початок міжусобиць між його синами. Образ Святослава формується на очах у читача, князя показано від юнацьких років до його трагічної загибелі, показано живою людиною зі своїми сумнівами, надіями, болем та любов’ю до ключниці Малуші, яка прийшла в князеві палати як рабиня та й залишилась на все життя рабинею. Святослав Семена Скляренка — хоробрий воїн, досвідчений політик, мудрий володар держави, видатний полководець.Вперше Святослав взяв участь у битві з ворогами ще зовсім маленьким хлопчиком. Він був на полі бою верхи на коні серед київських дружинників і кинув спис у бік ворога. Так, з юних літ привчав князь Ігор сина до ратного ремесла. Коли Святослав виріс, то все його життя минало в походах, у боротьбі з усіма тими, хто зазіхав на землю руську. Київський князь був дуже невибагливий у побуті, він їв ту ж просту й грубу їжу, що і його дружинники, спав просто неба, поклавши під голову сідло. За роки його князювання територія Київської Русі значно розширилася, країна стала великою європейською державою, добре знаною серед усіх держав світу. Автор, твір якого побудований на скупих літописних відомостях, різнобічно і захоплююче зображує події давно минулої епохи, даючи читачеві відчуття тих часів.Академік О. Білецький підкреслював, що «
ніколи ще в літературі образи Святослава і його оточення, та й уся епоха Х сторіччя не були показані так різнобічно і захоплююче, з таким проникненням у психологію дійових осіб і в такому співзвуччі з нашою сучасністю».
|