14:04
Софія Шевчук "Ще тільки осінь", " Життя криниця"
|
|
Нещодавно відбулася презентація поетичної збірки Софії Шевчук «Ще тільки осінь» та персональної виставки картин. Перша поетична збірка - «Життя криниця» вийшла у 2012 р., літературно - художнє видання «Ще тільки осінь», (2016) – друга книга автора. У збірках поезій - вірші за останні роки. Софія Шевчук, поет, автор прозових творів і творів для дітей, член літературного об’єднання «Наше коло», що діє при Рівненській Національній Спілці письменників України та «Поетичного кола» РОУНБ. Народилася Софія Опанасівна в селі Веліхово Володимерецького району на Рівненщині. Трудову діяльність розпочала в радгоспі «Городецький». Після закінчення Млинівського зооветеринарного технікуму працювала зоотехніком в колгоспі ім. Котовського Рівненського району. Пізніше працювала в органах місцевого самоврядування Бронницької сільської ради та завідуючою фермою в ПСП «Промінь» Рівненського району. Нині на пенсії. Проживає у селі Бронники. Має троє дорослих дітей і семеро онуків. Понад усе любить родину, рідну землю та Україну. Хати гуртом і навмання Збігають з пагорбів в долини. Стоїть, як вічна та броня, - Село на рідній Україні.
Статечні пагорби навкруг, Яри , обрамлені лісами, Селом – стави, у квітах – луг Тут не міняються віками.
А на сторожі над селом Торкають небо куполами Церкви величні. Б’ють чолом. В ставках купаються шпилями…
Курган, порослий полином, Ще пам’ятає лихоліття. Нащадкам спомин за селом, Той сивий пам’ятник століттям.
І назва Бронники – така, Як засторога від ординців, Воно тут замість маяка, Бо ненавиділо чужинців. Наше життя складається не тільки із простих і звичних подій. На долю Софії Шевчук випало немало болісних втрат і важких випробувань. Але вона вистояла, знайшла сили… Згодом почала малювати картини та писати вірші, які пронизує трепетне відношення до Слова, любов до рідних і близьких людей, до України і безмежне захоплення українською природою… Не раз у своїх віршах повертається Софія Панасівна до рідної батьківської хати, до тих стежин, де промайнули дитинство і юність… З цих сторінок обзивається теплий спогад про батька, матір… Від них віє затишком рідної домівки, відгукується доля роду… Мамина хустина Ступлю у сад, що батько посадив, Під яблунею сяду на осонні, Чоло підставлю сонцю і вітрам В саду батьківськім на старім ослоні.
Зайду у дім, що пахне молоком. Схилюсь до мальви щиро біля хати, Вклонюся мовчки з сумом образам, Затим присяду на старій загаті.
Відкрию скриню мамину стару, Дістану з скрині вишиту сорочку,. Десь там на дні, забутими лежать Хустки тернові, зв’язані в торочку.
Візьму до рук хустину дорогу. Як довго тут вона мене чекала, І пригадаю ту щасливу мить, Коли її матуся пов’язала.
А на хустині ружі розцвіли На тлі бордовім листячком повиті, А поміж ними, з пам’яті зорять, Волошки сині в росяному житі.
Хліба скибка (В пам’ять про голодомор) Сіряк із льону, постоли, Ще й палка вузлувата… Цей образ в пам’яті стоїть. Таким я бачу тата.
Поснідавши, що Бог послав, Хрестив божницю видом, Він рано з дому вирушав На станцію за хлібом.
Так верст із двадцять… Не з руки – Де лугом, де лісами Він міряв стежку навпрямки За тими буханцями.
За три доби вертав назад, А ніж вже ріже скибку… І щоб мені хто не казав, А серце чуло скрипку…
І голос мамин шепотів – Є в радості причина, Бо ще п’ятнадцять буханців У тата за плечима.
Комусь буденність, їж – не їж. Для мене – хліба скибка… Коли ту булку крає ніж, В душі співає скрипка. Не можуть залишити байдужими рядки, присвячені Майдану, Небесній Сотні та Героям АТО… Лист до матері Сплети мені, мамо, віночок із м’яти, Щоб я пригадав ту стежину до хати. Зірви мені, мамо, стебельце любистку, Порину у пам’ять, у рідну колиску.
І пам’ять поверне на нашу стежину, У батьківську хату, для серця єдину, Розбудить від сну соловейко у лузі І плакати стане серденько у тузі.
Від вибухів стали тут чорні світанки, А болем у серці – задимлені ранки. Так хочеться, мамо, попити водиці Із нашої, ненько, край поля криниці.
І збити росу на світанку у лузі – Так пахне земля чорноземом на плузі, А хліб той святий на столі – короваєм, Усе це для нас називається раєм.
Прости мені, мамо, завдав тобі болю, А коси твої оросив сивиною, Та я ж ненавмисне з своєю журбою, Так хочеться, мамо зустрітись з тобою.
Та я ж ненавмисно. Та я ж за тобою…
ЇЇ поезія відкриває глибину людських почуттів, вражає трепетними поривами душі, несе відчуття дихання землі і неба… Клапоть жита Плаче небо, збудилася слякоть. Тужить осінь – нема вороття. Тільки жита зеленого клапоть Повертає мене до життя.
Око стріло ту смугу зелену. Наче марево, грудню на сміх, Поміж чорних світлин чорнозему – Не зважає на холод і сніг.
Я стою, не зронивши ні слова. Розпанахавши душу навпіл, Воскресає життя дивна мова, З тих зернин, що упали на діл.
Книги рекомендовані усім, кого гріє спогад про рідну домівку та дитинство, тим - хто закоханий у рідну природу, тим - хто цінує та любить Україну. Галина Конарчук
|
|
|
Всього коментарів: 0 | |
|
|