Вітаю Вас, Гість
Головна » 2015 » Січень » 29 » Російська криза
16:57
Російська криза

На останньому подиху // Український тиждень. – 2015. - №3. – С. 40-41.
Відновлення російської економіки, яка піддається впливу санкцій, малоймовірно через структурні слабкості системи. Судячи з відсутності економічних новин у російських ЗМІ, криза настала. За перші два тижні нового року рубль обвалився на 17,5% проти долара. Інфляція перевищила 10%. Ціна нафти – головної статті російського експорту – сповзла нижче ніж $50 за барель
, що змусило економістів переглянути прогнози в негативний бік. Тепер падіння ВВП цього року очікується на рівні 3–5%. Кредитний рейтинг Росії невпинно рухається до «сміттєвого». Незворушний спокій влади свідчить про відсутність у неї стратегії. Телебачення показує, як Владімір Путін вислуховує бадьорі реляції губернаторів. Але нинішній спад цін на нафту обійдеться федеральному бюджету, спланованому з розрахунку $100 за барель, у $45 млрд, або 20% передбачених надходжень, вважає міністр фінансів Антон Сілуанов. Він уже й так планував урізати бюджет на 10%, але, можливо, доведеться ще більше. Навіть якщо пенсії та заробітні плати підвищаться при цьому на 5%, інфляція понад 10% означає зменшення реальних доходів вперше після приходу Путіна до влади у 2000-му.
   Кремль сподівається витримати й цю кризу, як пережив 2008–2009 роки, коли ВВП утратив 7,5%. Тоді уряд зміг простимулювати попит, збільшивши бюджетні видатки й посприявши підприємствам-боржникам. Зараз такого варіанту немає. Золото¬валютні резерви Росії менші, ніж чотири роки тому, і в найкращому разі їх вистачить на півтора року. Ще гірше те, що правлячий кабінет утратив довіру громадян. Збільшення відсоткових ставок до 17% у грудні мало на меті захистити рубль, але це не спрацювало. Росіяни зневірились у національній валюті й починають забирати депозити, як каже старший економіст Альфа-Банку Наталія Орлова. Рубль упав би ще нижче, якби Кремль не наказав експортерам продавати валютну виручку, а великим компаніям – не скуповувати валюту. Зіткнувшись із відпливом капіталу й падінням цін на нафту, а також браком доступу до закордонних ринків та власними демографічними проблемами, Росія навряд чи швидко вийде з кризи.
   Про те, що чекає Росію завтра можна довідатися  на сторінках журналу «Український тиждень». – 2015. - № 3.


Підготувала провідний бібліограф
Юшкова Н. А.

 

Категорія: Прочитайте журнали | Переглядів: 449 | Додав: Bibliograf | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]