Вітаю Вас, Гість
Головна » 2018 » Грудень » 10 » Роман Горак "Журавлі відлетілі…"
17:29
Роман Горак "Журавлі відлетілі…"

  Роман Горак. Журавлі відлетілі… Есеї про Квітку Цісик та її рід.

«Вона ж ніколи не бачила того журавлиного ключа, що ріже небо.

Ніколи не чула розпачливого крику журавлів.

Над небом, де народилась і жила, вони ніколи не пролітали.

Але їх шукали зжурені за Батьківщиною очі.

Її очі…»

Квітослава. Кейсі. Квітка… Її винятковий скрипковий голос… Голос, що бентежить, підносить, огортає душу теплом і ранить одночасно. Це неможливо передати. «Ніч така, Господи, місячна, зоряна», «Журавлі», «Ой ходить сон коло вікон», «Два кольори»… Хто хоч раз почув українську пісню у виконанні Квітки Цісик, навіки попадає в полон.

Квітослава-Орися Цісик - донька післявоєнних емігрантів із Західної України, яка народилася і прожила все життя в США. Американська співачка, популярна виконавиця рекламних джинґлів у США, оперна і блюзова співачка, виконавиця українських пісень.

Саме про цю унікальну жінку, українку, незрівнянну співачку написав свою нову книгу Роман Горак. Власне, це есеї про Квітку Цісик та її рід. Спогади сучасників, архівні документи – все це створило щемливу розповідь. «Це є еталон відношення до пісні, до українського мелоса і до всього іншого. Написати про її життєвий шлях це був мій обов’язок».

«Вона вела закритий спосіб життя, була студійною співачкою, любила їздити на червоному ягуарі, записувала рекламні джинґли для відомих брендів і була голосом автомобільної компанії «FordMotor». У американському житті Квітки Цісик одне з найважливіших місць посідала українська пісня, яку співачка значно популяризувала…»

«Я всім говорила, що українська музика є дуже гарна, мелодійна і що народ такий співучий. А мені відповідали: якщо так, то заграй мені щось, заспівай мені щось… То є сумно, але ми не мали жодної плити на професіональному рівні. Бо то є дорога річ і забирає багато часу. Я зрозуміла, що мушу її зробити. І не тільки для своїх приятелів, але й для всіх українців. Бо я не могла, не мала змоги щось зробити для нашого суспільства, але тільки це. То був би такий дарунок. І я мріяла, що на Україні мене почують».

1980 р. вона записала свій перший альбом «Квітка. Пісні з України». 1989 р. – другий альбом, який отримав назву «Два кольори». «Ця збірка пісень є бажанням мого українського серця вплести радісні нитки в розшарпане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу» » - так сказати могла тільки «чиста, правдива, щира, ранима, незахищена українська душа»

Журавлі відлетілі…. «Над її головою журавлі не пролітали ніколи, бо її небо завжди кремсали хмарочоси…». Вона всього лише раз побувала на історичній батьківщині, у 1983. До цього для Квітки Україна завжди була уявною, навіяною спогадами батьків.

   

Проте тут про неї ніхто не знав. Вона була Квіткою самвидаву. Лише одну-єдину платівку привезли таємно з-за кордону, і за ніч її розповсюдили так, що на ранок Квітка прокинулася українською зіркою.

Біографія.

Квітка Цісик народилася в 1953 році в Нью-Йорку в сім’ї Іванни і Володимира Цісик, післявоєнних емігрантів з України. У 5-річному віці вона освоїла скрипку, допомагав їй у цьому батько – скрипаль.

Цісик стала однією з найвідоміших і найдорожчих виконавиць джинглів до рекламних роликів. Була бек-вокалісткою у Боба Джеймса, Роберта Флека, Майкла Джексона та інших американських виконавців. 1977 року зіграла епізодичну роль у комедійній мелодрамі «Ти світло мого життя». За виконання однойменної пісні до цього фільму отримала «Оскар» і «Золотий глобус» у категорії «Краща пісня до фільму», пісня також номінувалася на нагороду «Греммі» в категорії «Пісня року».

  

1983 року співачка разом із матір’ю відвідала Україну. Була у Львові, інших містах Західної України. Саме після тієї поїздки в її репертуарі з’явилися пісні Володимира Івасюка.

У 1992 році лікарі повідомили Квітці про діагноз – рак молочної залози. Вона покинула цей світ у березні 1998 року, не доживши кількох днів до свого 45-річчя.

Її пісенна спадщина — досі незбагненна і не оцінена належно. Українці тільки знайомляться із Квіткою — через пісні, концерти-присвяти і, звичайно, через книги. У Львові відкритий єдиний у світі музей відомої американської співачки з українським корінням - Квітки Цісик.

Галина Конарчук

Категорія: Прочитайте книги | Переглядів: 72 | Додав: art | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]