Вітаю Вас, Гість
Головна » 2019 » Червень » 2 » Річард Хаас. Розхитаний світ. = Richard Haas. A World in Disarry . К.: Основи, 2019. – 376 с.
13:57
Річард Хаас. Розхитаний світ. = Richard Haas. A World in Disarry . К.: Основи, 2019. – 376 с.

Річард Хаас. Розхитаний світ. = Richard Haas. A World in Disarry . К.: Основи, 2019. – 376 с. Видання здійснено за сприяння Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні.

Перекладач Микола Климчук

Ця книга – смілива і прямолінійна розмова про головні проблеми сучасного світового ладу, в який йдеться про зовнішню політику Америки і кризу старого ладу.

У світі систематично порушують загальновизнані міжнародні принципи і норми. Зростають глобальні загрози тероризму, поширення ядерної зброї, кіберзлочинності, незворотних кліматичних змін. Річард Хаас називає теперішній стан світовим безладом. Але він також визнає, що таке становище не є чимось унікальним в історії людства. Автор зображує «світ напередодні» - наш глобальний портрет напередодні майбутніх змін. Міжнародну систему розхитано, її центральні опори вже не витримують навантаження. Норми, які з часів Другої світової війни визначали світовий порядок, вичерпали себе. Нову епоху визначають глобальна загроза тероризму, ризик поширення ядерної зброї, проникнення кіберпростору в усі сфери життя і незворотні кліматичні зміни. Тим часом великі держави знову починають конкурувати між собою.

«Розхитаний світ» — це компетентний огляд подій у світі з проникливими історичними екскурсами. Річард Хаас пояснює, як ми опинилися в цій складній ситуації і доводить, що без Сполучених Штатів світ не зможе досягти політичної й економічної стабільності, але й цій великій державі слід виробити новий підхід до зовнішньої політики.

Видання вперше з’явилося англійською мовою у 2017 році й стало одним з найавторитетніших текстів про сучасні міжнародні відносини.

«Це – цінне видання про міжнародну політику, настільна книга, яка принесе користь усім читачам навіть з різними політичними поглядами, не кажучи про президента та його радників.» – Мітіко Какутані, The New York Times.

«Ця книжка must-read для Президента та кожного, кого непокоїть становище в світі й перспектива погіршення ситуації. Річард Хаас веде читача у подорож крізь чотири століття і пояснює, яким чином світ став таким, як нині. А по тому він пропонує глибокий і стратегічно вивірений підхід до нинішніх загроз. Це практична і провокативна книжка, яка має бути на столі у кожного політика.» – Роберт Майкл Гейтс

Книга розділена на три частини. Перша прослідковує історію світових ладів аж до холодної війни. У другій обговорюються проблеми, з якими стикається світова спільнота в нинішній час. У третій частині автор намагається дати рекомендації щодо вдосконалення існуючого світового порядку.

У розділі «Глобальний розрив» важливу роль відіграє оцінка різних проблем, з якими стикається міжнародна спільнота. Наприклад, в ній детально розглядаються питання державного суверенітету, права на самовизначення, доктрини права на захист, гуманітарних втручань і розповсюдження ядерної зброї. Проте такі питання, як зміна клімату, глобальне здоров'я, а головне, роль Світової організації торгівлі та Міжнародного валютного фонду обговорювалися лише мимоходом. Можливо, це пояснюється тим, що більшу частину безладу в цих сферах можна звинуватити в таких великих державах, як США, а не в малих країнах, які є легкою мішенню критики.

У частині «Регіональні реалії» Хаасс коротко змальовує всі регіони світу. Він представляє Латинську Америку та Африку як стабільні або менш мінливі для міжнародного порядку, тому що, за його словами, геополітики немає і тому не існує загрози ядерного розповсюдження. Існування внутрішньодержавних конфліктів і поширених нерівностей як у країнах, так і між країнами не розглядається Хаасом як справжня загроза міжнародному порядку. Він відображає свою точку зору, згідно з якою економічні проблеми звичайних громадян недостатньо серйозні для обговорення в трактаті аналізу світового порядку, хоча незадоволеність економічними умовами може призвести до насильницьких революцій.

Чесна пропозиція щодо встановлення будь-якого нового світового порядку має бути зроблена з нейтральної точки зору щодо різних конкуруючих національних інтересів. Проте, пропозиція Хааса, здається, призиває США, щоб ті переслідувати свої національні інтереси в ім'я створення нового світового порядку. Це було прийнято як припущення, що все, що буде сприйнято урядом США у своїх національних інтересах, слугуватиме також інтересам світової спільноти. Такий лакмусовий папір був рекомендований старим гуру американської зовнішньої політики Генрі Кіссінджером у своїй книзі «Всесвітній порядок»: «Життєздатність міжнародного порядку відбивається на рівновазі, що вона балансує між легітимністю і владою з акцентом на кожного. Жоден з аспектів не має на меті засвідчити зміни; скоріше, у поєднанні вони прагнуть забезпечити, щоб це відбувалося як питання еволюції, а не сирої конкуренції заповітів ». Всесвітній порядок 2.0, запропонований Хаасом, не має такого балансу між легітимністю і владою.

Авторські засади більш зосереджені на тому, що повинні робити США, однак, він нехтує тим, що Китай повинен робити, хоча китайські дії стають все більш важливими для підтримки або створення нового глобального порядку. Основна невизначеність полягає у зовнішній політиці Китаю, оскільки економічна потужність цієї країни зростає.

Хаас змальовує Пакистан як країну, що підтримує терористів, та таку, що має слабкий цивільний контроль, надаючи притулки афганським талібам і втручаючись у Індію. Це відображає відсутність у автора глибшого розуміння цієї країни. Він не згадує про стійкі зусилля Пакистану щодо ліквідації тероризму, що йде з його землі, а також не враховує недавню оцінку пакистанської економіки міжнародними фінансовими установами та майбутні економічні перспективи країни після встановлення єдиного економічного простору між Китаєм та Пакистаном.

Хаас пояснює еволюцію міжнародної системи коротко і легко, але іноді ця лаконічність і простота досягається за рахунок ігнорування ключових факторів і кардинальних особистостей, які встановлюють курс на майбутній міжнародний порядок. Для науковців у книзі не вистачає строгості, і, навпаки, вона набуває простоти для широкого загалу. Загалом, це хороше читання для студентів міжнародних відносин і загальних читачів, які зацікавлені в огляді глобальних проблем, з якими ми стикаємося сьогодні. З точки зору нейтральної позиції, однак, що пише Хаас, не можна вважати номінальною. Іммануїл Кант, великий німецький філософ, мріяв про добровільну федерацію республік з сильною прихильністю до ворожості і прозорої внутрішньої та міжнародної позиції. Будемо сподіватися на допомогу політичної науки, яка прокладе шлях у цьому напрямку.

Джерела: https://www.dawn.com/news/1356664/non...

https://www.goodreads.com/book/show/46012974

Про автора: Річард Хаас — американський дипломат, доктор політичних наук, президент Ради з міжнародних стосунків недержавної організації, яка бере участь у формуванні зовнішньої політики США. Служив старшим радником з Близького Сходу президента Джорджа Буша-старшого, очолював відділ стратегічного планування в апараті державного секретаря Коліна Павелла. Лауреат премії миру Тіпперері, нагороджено Громадянською медаллю Президента США та Почесною відзнакою Державного департаменту США. «Розхитаний світ» його 12-та книга.

Всіх, кого зацікавили міжнародні стосунки та шляхи розв'язання світових кризових ситуацій і конфліклів між країнами, запрошуємо взяти книгу у відділі обслуговування документаим іноземними мовами.

Панчук Тетяна

 

Категорія: Прочитайте книги | Переглядів: 42 | Додав: black | Теги: міжнародна політика, Близький Схід, світова криза, сша | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]