Вітаю Вас, Гість
Головна » 2019 » Лютий » 2 » Ігор Коляда "Казимир Малевич"
12:52
Ігор Коляда "Казимир Малевич"

  Казимир Малевич один із найвизначніших реформаторів мистецтва ХХ століття.
А відкритий ним супрематизм, насправді, найбільш радикальний художній напрямок, став справжньою знахідкою століття. Його творчий шлях принциповий і повчальний, його доля – драматична, переповнена духовними та життєвими колізіями. Книга Ігоря Коляди допоможе краще пізнати видатного художника-авангардиста. Цікаві факти про родовід, батьків, дитинство та юність, роки навчання, ранній футуризм, супрематизм… Обширна географічна мапа його життєвої та творчої біографії – Конотоп, Курськ, Москва, Петербург, Київ…
Казимир Малевич народився в передмісті Києва в багатодітній польській родині. Сам Малевич вважав себе то поляком, то українцем; багато своїх статей писав українською мовою. Вдома розмовляли польською. В історію мистецтва, увійшов як російський художник і більшість його картин зберігається в Третьяковській галереї, у Москві.
Проте, протягом усього життя Малевич підкреслював, що художнє бачення світу в ньому сформувало українське село. «Першими художніми враженнями були барвисті селянські строї дівчат, плахти з вишуканим геометричним візерунком, смугасті строкаті рядна на долівках… Може, саме звідти взяв Малевич і колорит, і простоту, і геометричну ясність, що наповнювала його твори».
«Кожна країна народжує художників, які назавжди вбирають у себе сонячне світло своєї батьківщини, її пейзажі, форми і кольори її довкілля…Взаємодія усіх цих факторів визначає специфіку «національного мистецтва»» -- писав французький історик мистецтва, автор кількох монографій про Малевича Жан-Клод Маркаде.

   

До речі, Жан-Клод Маркаде зазначав, що «Малевич був єдиним художником, який демонстрував невідоме трагічне становище українських селян під час злочинної насильницької колективізації». І дійсно, Казимир Малевич – єдиний, на той час, український художник, в чиїй творчості відобразився Голодомор 1932-1933 років. На його малюнку олівцем написано «Де серп і молот, там смерть і голод» і зображені три фігури, замість обличчя у яких - серп і молот, хрест, труна.

 


Найбільш відомим, але і найсуперечливішим полотном Малевича став «Чорний квадрат». Знакова подія відбулася 1 січня 1916. Цю дату прийнято вважати точкою відліку в історії супрематизму. Тоді в Петрограді було продемонстровано 39 картин Малевича, об'єднаних загальною назвою «Супрематизм живопису», серед яких - знаменитий «Чорний квадрат». Супрематизм - термін, вигаданий самим художником, означає «найвищий, граничний, початковий». Це відмова від зображення оболонок предметів на користь найпростіших форм - основи світобудови. Це незвичайні, різкі фігури, форма, колір.  
На цій же виставці були представлені й інші полотна художника – «Чорний хрест», «Чорні квадрати на білому тлі», «Червоний квадрат». Де, важливу роль відігравала не тільки форма, але й колір. Кожен з них володіє своєю енергією. Як писав Малевич: «Чорний - знак економії, червоний - символ революції, а білий - чиста дія». По суті, білий, чорний і червоний квадрати – «це шлях у власні глибини, портал в інший вимір, провал в енергетичну безодню кожного з глядачів». Вони спонукають до роздумів, медитації,  

   

Казимир Малевич любив усе несподіване, щоб дивувати оточуючих і самого себе. Чого варта одна його книга «Лінь як дійсна істина людства».
Казимир Малевич незмінно входить до списку найбільш суперечливих художників. Одні вважають його генієм, інші засуджують за примітивізм. І хоча творчість Малевича є предметом суперечок, інтерес до особистості художника і його таємничих, магічних і яскравих картин не вщухає.
Біографія.
Малевич Казимир Северинович – український художник-авангардист, один із засновників нових напрямків в абстрактному мистецтві — супрематизму та кубофутуризму. Народився 23 лютого 1878 в Києві в сім’ї з польським корінням. До 17 років жив на Поділлі, Харківщині, Чернігівщині. Малювати вчився у Миколи Пимоненка, в Київській мистецькій школі (1895–1897). У 1904 переїхав у Москву. Вдосконалював майстерність в училищі живопису, скульптури і архітектури (1904–1905) та в студії Ф. Рерберга (1905–1910).
 У картинах першого періоду творчості намагався поєднати принципи кубізму, футуризму і експресіонізму. Став одним із засновників абстрактного мистецтва. 
В 1915 започаткував новий модерністський напрям у мистецтві — супрематизм («Чорний квадрат на білому тлі», 8 червня 1915; «Біле і чорне»), видавав журнал «Supremus» (1916).
 Кілька років Малевич викладав у Вітебській художній школі ( 1919 – 1922). Потім керував інститутом художньої культури в Ленінграді (1923 – 1927). Малевич з однодумцями утворив групу авангардистів, які поширювали ідею нового бачення мистецтва. В 1927 переїхав до Києва, де зусиллями Миколи Скрипника Малевичу було створено нормальні умови для творчості. В 1927–1930 викладав в Київському художньому інституті. Але початок репресій в Україні проти інтелігенції змусив Малевича знову повернутись у Ленінград. Найвідомішою роботою в біографії і творчості Малевича є твір «Чорний квадрат». Цю роботу доповнюють полотна «Чорне коло», «Кельтський хрест». Серед інших відомих картин художника – «Червоний квадрат», « Скаче червона кіннота». Помер Малевич 15 травня 1935 в Ленінграді.

Галина Конарчук

 

Категорія: Прочитайте книги | Переглядів: 49 | Додав: art | Рейтинг: 3.7/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]