Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Жовтень » 1 » Бібліотеки ХХІ століття
17:01
Бібліотеки ХХІ століття
  Бібліотека у формі величезних книг в Канзас Сіті, "нескінченна" стіна книг Стокгольмської Громадської Бібліотеки, Книжкова гора в Нідерландах, одночасно дивний і потворний "діамант" Національної бібліотеки Білорусі, безсумнівно, вражають архітектурою та дизайном.  Але час не стоїть на місці. Електронні книги набирають популярності - творці і проектувальники сучасних бібліотек шукають нові шляхи залучення аудиторії. За останні 10 років з'явилися нові бібліотеки, які увібрали в себе найостанніші тенденції - як архітектурні, так і соціальні
         Peckham Library (Великобританія)
     Ні на що не схожа, бібліотека Пекхема має досить незвичну форму переверненої латинської букви "L".  Будівництво з використанням новітніх матеріалів і технологій коштувало приблизно 5 мільйонів фунтів. У березні 2000-го року в Лондоні з'явилася одна з найбільш відвідуваних бібліотек світу - понад 400 000 читачів щорічно.    Крім основного книжкового простору, всередині розташовуються численні конференц-зали, дитячі кімнати, читальні та інформаційні зали, а також медіа-центр. Зараз бібліотечний фонд налічує близько 317 тисяч різних книг.
         Princeton University Library (США)
      У 2008 році перед студентами Прінстонського університету в США відкрилися двері нової університетської бібліотеки. Всесвітньо відомий архітектор Френк Гарі зробив бібліотеку фантастичною і футуристичної, застосувавши несподівані форми і рішення.  Книгосховище для технічної літератури в галузі точних наук, за словами архітектора, побудоване з таким розрахунком, щоб надихати відвідувачів (студентів і викладачів) на нові відкриття в сфері астрофізики, біології, хімії, фізики та математики.  І якщо зовні, автор проекту експериментував з формою, то всередині - з кольором. Яскраві відтінки і несподівані кольорові рішення не залишать жодну читацьку голову без світлої ідеї і натхнення. Крім книгосховища, в будівлі знаходяться навчальні приміщення для індивідуальних і групових занять, а також кімната для відпочинку.
         Duisburg-Essen University Library (Німеччина)
        Незвичайну бібліосферу включає в себе університет Дуйсбург-Ессен. У 2009-ому році правлінням університету був затверджений проект компанії Greeen! Architects, яка спеціалізується на екологічних будовах.  І ось уже в 2011-ому році для студентів було відкрито "круглу бібліотеку", що містить в собі елементи еко-архітектури : енергозберігаючі технології, сонячні батареї, систему очищення води і інше, інше, інше.   Книгосховище у формі усіченої кулі розташовується на відстані від інших висотних будівель і вентилюється за рахунок природного повітрообміну. З верхніх поверхів будинку відкривається чудовий вид на місто.
        Watha T. Daniel/Shaw Library (США)
     Ще одним прикладом "зеленої" архітектури стала "скляна" Watha T. Daniel / Shaw Library, побудована американською архітектурною студією Davis Brody Bond Aedas вздовж Род-Айленд-авеню у Вашингтоні (округ Колумбія, США).  У 2010-ому році будівля відкрилася для читачів на трикутному майданчику біля корпусу університету Howard University. "Скляна" бібліотека складається з трьох рівнів, площа забудови склала 22 800 кв.м., а бюджет будівництва - 12 млн. доларів США.
   Дитяча бібліотека, зал для глядачів багатоцільового призначення, громадські приміщення, онлайн-каталоги з доступом до електронних ресурсів; зали довідників, періодики, молодіжної літератури і читацький зал роблять бібліотеку новим суспільно-освітнім вузлом для даної місцевості. А система клімат контролю, управління сонячним і денним світлом, використання перероблених матеріалів - зразком екологічно стійкого будівництва.
        The Library Resort (Таїланд)
      Навіщо брати з собою книгу у відпустку, якщо можна відпочити в бібліотеці? Турботливі мешканці Таїланду не забули і про завзято читаючий сегмент туристів і організували у себе бібліотечний курорт. Тут біля басейну знаходиться не бар або ресторан, а справжнісінька бібліотека. Власники готелю впевнені : книги розслаблюють не гірше ніж алкоголь. Крім книг, в бібліотеці є величезний вибір аудіо і відео, які можна прослухати або подивитися прямісінько на місці, або взяти з собою в номер. Також тут є кілька комп'ютерів з виходом в інтернет.
         Biblioteca Parque Espana (Колумбія)
      Бібліотека зовсім не обов'язково має знаходитися в центрі. У джунглях, за межами міста, у вигляді покинутого місця стародавньої цивілізації - саме так існує бібліотека Медельїна. Розкішна будівля - одна з головних визначних пам'яток міста і туристична Мекка - розташована на скелі.
         Villanueva Public Library (Колумбія)
     Для спорудження бібліотеки в одному з малозабезпечених районів міста Казанара урядом був оголошений конкурс, в якому виграли чотири молодих архітектора, що запропонували дійсно цікавий проект.   Мігель Торрес, Герман Рамірез, Алехандро Піньол і Карлос Меца вирішили відмовитися від новітніх технологій і використовувати будматеріали, які легко дістати - дерево і каміння, примітивну техніку і ручну працю.
        Open-Air-Library (Німеччина)
      Пиво і книги сумісні. У 2009-ому році місцеві жителі неблагополучного району Зальбке і агентство Каrо Architekten створили унікальну бібліотеку, основний будматеріал якої - пивні ящики. У якості масивної стіни, що підтримує книжкові полиці, у новій конструкції були використані частини фасаду зруйнованого супермаркету 1960-х років. Бібліотека відкрита цілодобово, і її управління здійснюють безпосередньо місцеві мешканці, які без найменшого обліку та контролю вільно користуються книжковим архівом.
         Автобус-бібліотека (Болгарія)
    Списаний транспорт багатих країн передається в менш забезпечені країни. А там найчастіше, втративши половину своїх запчастин, автобуси і тролейбуси відправляються на металобрухт. Але в місті Пловдив в Болгарії вирішили продовжити життя автобуса і зробити з нього бібліотеку.  Бібліотека діє на безкоштовних умовах і будь-хто може зайти всередину і почитати годинку-другу. Тут обладнані місця для десятка відвідувачів, а також невелика кухня, де можна заварити собі чай або каву.
         Бібліотека у телефонній будці (Британія)
        Класичні британські червоні телефонні будки масово відправляють в утиль. У кращому випадку розпродають за безцінь, в гіршому - знищують. Мешканці невеличкого села Уестбері-саб-Менді придбали одну таку будку за фунт і переобладнали її в бібліотеку.
         Національна бібліотека Білорусі в Мінську
     Заснована 15 вересня 1922 року. Тут зберігається найбільша бібліотека друкованих видань країни і третя найбільша колекція книг Росії за межами її території.  Зараз мінська бібліотека знаходиться в новому 72-метровому будинку в Мінську. У будівлі 22 поверхи, його завершили в січні 2006 року. Воно вміщує 2000 читачів і має конференц-зал на 500 місць. Його головний архітектурний компонент має форму ромбокубооктаедра. Дизайн нової будівлі розробляли Михайло Виноградов і Віктор Крамаренко.

Ці проекти є найоригінальнішими бібліотеками ХХІ ст. і переслідують вони безліч цілей, але головна з них - об'єднати всі верстви населення.

                   

Детальніше про дизайн і архітектуру найсучасніших бібліотек світу дивіться на сайтах :

http://myreport.com.ua/fotoreportazh_big/arhitectura/najharnishi-biblioteky-svitu-30-foto.html

http://life.pravda.com.ua/travel/2011/11/24/90090/

http://www.rate1.com.ua/ua/suspilstvo/osvita/456/Переглядів: 721 | Додав: art | Рейтинг: 3.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]